O samozávlahe Lechuza
Systém Lechuza výrazne zjednoduší starostlivosť o pestované rastliny.
Ako záhradník 24/7 je:
- Samostatný - predlžuje interval zálievky až do 12 týždňov.
- Objektívny – s Lechuzou pestuje každý.
- Lojálny – Slúži vytrvale.
- Reprezentatívny – elegantný vzhľad, vysoká kvalita vyhotovenia.
- Nerobí kompromisy – jednoduché a efektívne riešenia.
Samozavlažovací systém zn. Lechuza poskytuje rastlinám prirodzené závlahové podmienky.
Funguje na princípe vytvorenia vrstvy substrátu, v ktorej sa prostredníctvom neustáleho vzlínania tekutiny zo zásobníka dlhodobo udržiava rovnaká vlhkosť. Potrebné množstvo vlahy si samotná rastlina berie z tejto vrstvy nadmerne vlhkého substrátu. Prostredníctvom zavlažovania zo spodnej časti zaistia kvetináče Lechuza stály prísun vlahy a živín, čím poskytujú rastlinám kolobeh vody podobný, ako voľnej prírode.
Výhodou je, že medzi zálievkami nedochádza ku krátkodobým extrémnym výkyvom od premokrenia k preschnutiu, ale koreňový bal je dlhodobo rovnomerne zásobovaný vlhkosťou. Tým je rastlina ušetrená od zbytočného stresu, prospieva, jej kvitnutie a rast prebiehajú bez prerušenia. Súčasne si rastlina podľa potreby sama reguluje množstvo odobratej vody, ktorá sa bez možnosti nadmerného preliatia automaticky dopĺňa zo zásobníka. Výsledok je viditeľný na prvý pohľad - silné a zdravé rastliny.
Výhody
- nízka hmotnosť (u väčších veľkostí na nezaplatenie),
- jednoduchá manipulácia,
- robustnosť a pevnosť,
- odolnosť voči rozbitiu,
- odolnosť voči mrazu,
- odolnosť voči poveternostným podmienkam,
- odolnosť voči UV-žiareniu,
- jednoduché čistenie,
- prirodzená odolnosť voči znečisteniu
- vysoká kvalita vyhotovenia (v Nemecku)
- ušľachtilý vzhľad, viaceré modely vyhrali cenu za dizajn.
Interval zálievky
Až do 12 týždňov. Áno, je to tak jednoduché. V závislosti od stanovišťa rastliny, veľkosti kvetináča a použitého substrátu sú Vaše rastliny zabezpečené od 2 do 12 týždňov vodou a živinami.
Čo to v praxi znamená? Väčšia pohoda pre majiteľa, aj pre rastlinky. Ich lepší rast a zdravie. Testovali sme za Vás, že aj pri použití najmenšieho z kvetináčov stačilo polievať kvety niekoľkonásobne menej často. Čiže ak bežne polievate kvet v kvetináči s priemerom 15 cm raz za týždeň, v Lechuze postačí najviac raz za 3-4 týždne.
Letné horúčavy extrémne skracujú interval zálievky, ak v tom čase vyžadujú menšie izbové kvety, alebo akékoľvek balkónové kvety, dennú zálievku, v Lechuze im bude stačiť zálievka najviac raz za týždeň, raz za 10 dní. Mimo teplých dní zavlažujeme samozrejme ešte menej, raz za niekoľko týždňov. S väčšími kvetináčmi sa interval primerane predlžuje až do neuveriteľných 12 týždňov.
Čím to je? Okrem udržania vody v zásobníku dochádza použitím samozavlažovacieho systému aj k celkove nižšiemu odparovaniu, než by to bolo pri použití bežného kvetináča. Takže súčasne šetríte vodou. A tým polievate ešte menej často.
Novým majiteľov vždy chvíľu trvá zvyknúť si - na nepolievanie.
Pri pestovaní kvetov na extrémne slnečnom balkóne/terase je potrebné vziať do úvahy aj prehrievanie okolia a intenzitu slnečných lúčov. Zvážiť, či sú podmienky pre samotné rastliny prijateľné, bez ohľadu na závlahu. V neistých prípadoch pomohla biela voľba farby kvetináča.
Spoľahlivé od prvého dňa?
Aby si rastlina vedela brať vlahu zo samozavlažovacieho systému, musí mať korene prerastené k substrátu, ktorý je súčasťou dodávky kvetináča. Podľa veľkosti kvetináča a vysadenej rastliny odporúčame v prvých dňoch, alebo v prvých týždňoch polievať rastlinu zvrchu a nepoužívať bočnú plniacu šachtu. Keď korienky rastliny prerastú hlbšie k substrátu a vlahe, je ten správny čas na nalievanie vody cez plniacu šachtu (pri najväčších kvetináčoch po najviac 6-tich týždňoch).
Či je rastlina pripravená zistíme jednoducho: Naplníme zásobník vody cez plniacu šachtu až po značku maximum. Ak do troch dní hladina vody klesne, znamená to, že rastlina si sama berie vlahu. Ak nie, konkrétna rastlina potrebuje viac času na zakorenenie. Napríklad orchidey a rastliny s neprimerane malým koreňovým balom.
Ak sadíme rastlinu tak, že jej korene sa takmer dotýkajú substrátu samozavlažovacieho systému (pod koreňovým balom rastliny je max. 2 cm vrstva pôdneho substrátu nasypaná na Lechuza pon, alebo Managreen), dokáže z neho vlahu získavať oveľa skôr, takmer ihneď.
Pri presádzaní musíme v primeranom množstve opätovne nahradiť chýbajúci substrát zavlažovacieho systému, ktorý sa čiastočne odstráni s presadeným kvetom. Koľko je primerané množstvo? Dno zavlažovacieho systému musí byť pri každej veľkosti kvetináča rovnomerne pokryté vrstvou substrátu. Hrúbka tejto vrstvy je podľa veľkosti kvetináča - od 2 do min 5 cm.
Ak použijete substrátu viac (Lechuza pon, alebo Managreen), bude vlhkosť distribuovaná vyššie v kvetináči a rastlina tým bude mať vlhkejšie podmienky - čo niektorým môže vyhovovať veľmi a iným nemusí. Na exponovanom stanovišti - napr. slnečný balkón - je vhodnejšie použiť substrátu viac, uzamkne vodu zo zálievky a interval zálievky sa tým predĺži.
Všetko záleží od konkrétnych podmienok na stanovišti a aktuálnej veľkosti rastliny. Nám sa najviac osvedčilo krátko sledovať, ako rastlina prospieva a upraviť zistené nedostatky (posadiť rastlinu trochu hlbšie/plytšie, pridať/ubrať substrát samozavlažovacieho systému, prípadne zmeniť použitý pôdny substrát), kým sa nedosiahne stav ideálnej rovnováhy medzi podmienkami poskytovanými rastline a tými, ktoré reálne potrebuje. Viac o tom nájdete v samostatnom článku. Tento stav sa potom udrží dlhodobo bez nutnosti ďalšieho zásahu, až kým rastlina nebude potrebovať presadiť do väčšieho kvetináča.
Kedy polievať
Rastline je potrebné pri zálievke nechať čas na zužitkovanie vlahy, nedolievať vodu do zásobníka neustále po značku max., len čo trochu poklesne hladina, pretože časom príde k premokreniu a hnitiu koreňov. Aj keď klesne hladina ukazovateľa stavu vody na minimum, znamená to len že v zásobníku už nie je voda, ale substrát môže byť ešte vlhký a rastlina je zásobená vlahou. Vždy je dobré počkať podľa veľkosti kvetináča ešte pár dní, prípadne aj týždňov, kým dôjde k ďalšej zálievke a doplnení zásobníka. Konkrétny interval zálievky záleží od viacerých faktorov a je vhodné si ho otestovať:
- naplniť zásobník vodou
- sledovať mierku hladiny vody v zásobníku
- po dosiahnutí min. počkať ešte aspoň čas primeraný intervalu zálievky bez použitia samozávlahy (ak by ste podobný kvet v podobne veľkom kvetináči polievali raz za týždeň, tak týždeň...). V tom čase rastlina využíva vlhkosť uzavretú v substráte samozavlažovacieho systému. Vlhkosť pôdneho substrátu na povrchu a stav rastliny skontrolujeme senzoricky - hmatom, alebo pohľadom.
- znovu naplniť zásobník na vodu
- práve ste zistili interval zálievky pre daný kvet, na danom mieste, za daných teplotných podmienok (v lete iné ako v zime)
- rastlinám sa bude dariť, ich rastom sa zvýši aj potreba vlahy - interval zálievky sa môže v priebehu času mierne skrátiť.
- po určitom čase rastlina prerastie kvetináč. Takže ju podľa buď zmenšíme/omladíme, rozsadíme, alebo presadíme.
Čo nájdem v kvetináči?
Samozavlažovacie systémy Lechuza sú k dispozícii ako 3 druhy:
-
najmenšie kvetináče fungujúce na báze knôtov - napríklad Lechuza Mini cubi, Lechuza Maxi cubi, Lechuza Deltini,
-
kvetináče s aspoň jednou vnútornou vložkou (linerom) - napríklad Lechuza Cubico, Lechuza Delta, Lechuza Rondo, ale Lechuza Classico LS a Lechuza Quadro LS, Lechuza Bacino, Lechuza Nido.
-
kvetináče, v ktorých je samozavlažovací systém vložený do vonkajšieho obalu priamo, bez linera - hlavne u rozmerovo veľkých kvetináčov s nerozdelenou vnútornou časťou.
Video skladania Lechuza samozavlažovacieho systému.
Červená skrutka
Systém s linerom - vnútornou vložkou
Obsah samozavlažovacieho setu:
- ukazovateľ stavu vody
- plniaca šachta
- kryt plniacej šachty
- separačná doštička – oddeľujúca dno
- vnútorná vložka (liner) – kvety sa nesadia priamo do kvetináča, ale do tejto vnútornej vložky
- ventil na dne kvetináča, ako aj na dne vnútornej vložky (používa sa na odtok prebytočnej dažďovej vody).